USU (Ulusal Savaş Uçağı) 2019 Paris Havacılık Sergisi'nde tanıtıldı!

Türkiye'nin üreteceği ilk Türk savaş uçağı USU (Ulusal Savaş Uçağı) birebir boyutlarındaki modeli ile 2019 Paris Havacılık Sergisi'nde tanıtıldı. 

Uçağı TUSAŞ (Türk Uçak ve Havacılık Sanayi A.Ş. ya da İngilizce adıyla 'Turkish Aerospace Industries - TAI) tasarlayıp üretecek. Uçağım tasarım işlemleri yapılırken, İngiliz 'British Aerospace' kuruluşundan da yardım alınıyor.

Paris Havacılık Sergisi'ndeki tanırım töreninde konuşan TUSAŞ genel müdürü, uçağın ilk uçuşunu 2025'de yapacağını, izleyen üç yıldaki deneme uçuşlarından sonra 2028 yılında da Türk Hava Kuvvetleri'ne katılacağını söyledi. Uzmanlar, bu denli kısa sürede uçağın kullanıma girmesini çok gerçekçi bulmadılar.

Uçak deneme uçuşlarını F-16'larda da kullanılan ABD'li General Dynamics kuruluşunun ürettiği F-110 motorları ile yapacak. Daha sonda gündemde yerli motor üretilmesi ya da daha gelişmiş motorların dışarıdan sağlanması var.

Türk USU (Ulusal Savaş Uçağı) birebir modeli

  • Mete Erberkler

   By Mete Erberkler

   2019da maketi sergileniyor 2023te de ucacakmis, Bu gibi yalanlarla ancak Turkleri kandirirlar.

   Ulan Amerikalilar 20 yildir F35 uzerinde calisiyorlar hala sorunlar var. Ruslar da 15 yildir Su-bilmemkac modelini ayaga kaldiramadilar.

   Bizimkiler dogu kurnazligi yapiyor ama yurtdisinda bu yalanlari yemezler. Bizi rezil ediyorlar.

   Ama maketi guzel yapmislar.

  Latest comments

  No comments

  Bence (Genel Tartışma)

  Bence (Genel Tartışma)

  Bu öbek genel tartışma yeridir. İster iki kişiyi ilgilendirsin ister herkesi ilgilendirsin.