Türk Adaylar Türklerden oy alamadılar, seçilemediler. Türk adaylara güven kalmadı.

image

Türk Adaylar Türklerden oy alamadılar, seçilemediler.

22 Mayıs Avrupa Parlamentosu (AP) Hollanda seçimlerine toplam 5 Türk kökenli aday katılmıştı. Açıklanan seçim sonuçlarına göre Türk adaylardan hiç birisi yeterli oyu alamadı ve seçilemedi. 

Türk adaylar sıralamada seçilecek konumlarda değillerdi

Bu seçimlerde Hollanda AP için 26 milletvekili seçecekti. Her parti de kendi listesinde neredeyse o sayıda aday gösterdi. Gerçekte ise en çok oy alan parti bile ancak 4-5 milletvekili gönderecekti.

Bu durumda bir parti 26 aday gösterse bile, gerçekte yalnızca üst sıralardakinin seçilme olasılıkları oluyor. Ancak Türk adaylardan hiç birisi aday sıralamasında gerçekten seçilebilecek konumlarda değillerdi.

Türk adaylarda partisinin sıralamasında en yüksek konumda olan CDA'lı Kaya Turan Koçak 6. sıradaydı. Özetlemek gerekirse:

Aday (partisi)                         Sıra

Kaya Turan Koçak (CDA)             6

Adnan Tekin (PvdA)                   7

Güliz Tomruk-Kişi (GroenLinks)    11

Ali Osman Biçen (D66)              17

Alaattin Erdal (CDA)                 18

Seçime katılan hiç bir partinin oy potansiyeli Türk adayları seçilmesine yeterli olmadığı biliniyordu. Örneğin seçimlerde CDA 4, D66 4, PvdA 3, GL 2 milletvekili çıkarabildi.

Öncelikli Oylara Güveniyorlardı

O yüzden Türk adayların tek umutları öncelikli (tercihli) oylardı. Bilindiği gibi Hollanda'da oy pusulasında damga partiye değil, adayın üzerine basılıyor. Çoğu kişi partiye oyverdiği için en tepedeki adayın üzerine oy basıyor. Ancak sıralamada seçilecek konumlarda olmayan Türk adayların tek umutları Türk kökenli seçmenin damgayı en üstteki adaya değil, kendilerinin üzerine basmalarıydı (öncelikli oy). Ancak bugün açıklanan oy sayılarına göre Türk adaylar yeterli öncelikli oy alamadılar ve seçilemediler. İşin gerçeği, Türk adaylar çok düşük sayıda oy aldılar:

Aday (partisi)                         Aldığı öncelikli oy

Kaya Turan Koçak (CDA)             1191

Adnan Tekin (PvdA)                   2407

Güliz Tomruk-Kişi (GroenLinks)       523

Ali Osman Biçen (D66)               1391

Alaattin Erdal (CDA)                  2285

Bir adayın öncelikli oylarla seçilebilmeleri için yaklaşık 20 bin dolayında oy alması gerekiyor.

Türk adaylar neden böyle gülünç sayıda öncelikli oy aldılar?

Hollanda'da 250 bin dolayında oy verme çağında Türk yaşarken, Türk adaylar neden toplam 7797 tane oy alabildiler? 250.000 nerede, 7.797 nerede! 

Çeşitli nedenler sayılabilir:

• Türk kökenli seçmenin oy kullanmaması.
  • Çoşkun Çörüz sendromu: Türk adaylar seçilinceye dek Türklerin sorunları ile ilgileniyorlar. Ama seçildikten sonra unutuyorlar. (CDA'lı Coşkun Çörüz Hollanda meclisi Tweede Kamer'da birkaç dönem milletvekilliği yapmıştı. Bu Türk kökenli politikacı özellikle milliyetçi çevrelerden oy aldıktan sonra mecliste Ermeni yasasını desteklemesi, partisinin ayrımcı Wilders ile ortaklık kurmasını desteklemesi ile tanınıyor. Son seçildiği dönemde gülünç sayıda düşük öncelikli oy almıştı).

Sonuç olarak Türk seçmen, Türk adayların Türk toplumunun hiç bir sorununa ciddi olarak eğilmediğini anladı. Anlaşıldı ki, Türk adaylar "seçilinceye dek Türk". O yüzden Türk adaylara güveni kalmadı. Ya oy vermiyor, ya da oy verirken Türk adaylar yararına öncelikli oy kullanmıyor.

• Sezen Erenler

By Sezen Erenler

Ben oyumu Turk aday icin tercihli kullanmistim ama katiliyorum. Ben de aliskanliktan oldu biraz.

• Cengiz Öztürkler

By Cengiz Öztürkler

Bence asil neden bu yil bircok kisi erken gitti izine Türkiye'ye.

• İbrahim Mutlu

By İbrahim Mutlu

Cengiz kardes sen ne izninden sozediyon mayis mayis? Mayis ayinda kac kisi izne gider? Turkler resmen Turka adaylara oyvermediler iste.

• Güner Sevinç

By Güner Sevinç

Ben oyumu D66'nin birinci adayina yapistirdim gitti. Ne gorduk ki Turk adaylardan simdiye dek?

• Atila

By Atila

Ben biri disinda hepsini dinledim. Konusurken iyiler. Oy kullanmadim.

Latest comments

No comments

Hollandalı Türkler

Hollandalı Türkler

Hollanda'da yaşayan Türklerin birbirleri ile ortak konuları tartışmaları amacına katkıda bulunmayı umuyoruz.