Wilders önerdi,PvdA meclise getirdi, PvdA'lı Keklik Yücel, Yasemin Çegerek ve Sultan Günal Gezer Destekledi...

image

PvdA'lı Türk kökenli milletvekilleri "Emir - Komuta zinciri" içinde "Evet" dediler..

"Dil yoksa, ödenek yok" yasasını 2012'de ayrımcı, Wilders'ın partisi PVV önermişti. Yasa yapmak PvdA'ya düştü. PvdA'lı Tük kökenli milletvekilleri Keklik Yücel, Yasemin Çegerek ile Sultan Günal Gezer de kendilerine verilen görevi yerine getirdiler: PvdA'nın "Emir - komuta zinciri" içinde tıpış tıpış bu göçmen karşıtı öneriye "Evet" dediler.

PvdA'dan atılan Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk ise "Hayır" oyu kullandılar.

Öneri yasalaştı

Öneri PvdA, PVV, VVD, CDA ile SGP'nin çok sayıda oyu ile yasalaştı.

D66 ile CU "Hayır" dediler, Groen Links ise her zamanki  "yapsak mı yapmasak mı" kararsız tutumunu sürdürdü.

Yasa ne getiriyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik devlet sekreteri'nin planına göre, Sosyal Yardım Ödeneği almak için birisi başvuru yaptığında, Hollandaca konuşup konuşmadığına bakılacak. Eğer konuşamıyorsa, zorunlu olarak Hollandaca kursuna gidecek. Gitmeyenlerin ödeneğinin %20'si kesilecek. Eğer 6 ay sonrasında hala gitmezse, bu kez %40'ı kesilecek.

Hollandaca bilmemek, bir kişinin iş bulamamasının nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor. Bu uygulama ile, yeni göçmenlerin iş pazarında daha iyi konuma geçecekleri söyleniyor.

• Erkan Dolmacı

By Erkan Dolmacı

Bunlarin da sonu Coskun Çörüz gibi olacak. O da Ermeni yasasını desteklemisti sonra gülünc sayida az oy aldi Türklerden. 150 mi 400 mü ne öyle bisey. O bile coktu ama...

• Temel Tüfekçioğlu

By Temel Tüfekçioğlu

İyi de burada soru şu: Hollandaca bilmeyen birisi için iş bulmak daha zor değil mi?

Kesinlikle zor olduğunu biliyoruz. Tamam ırkçılık, ayrımcılık ta var ama dil bilmemek te bir etken.

Şimdi bu durumda, devletin kişileri dil bilmeye özendirmesi iyi değil mi?

Aklıma gelmişken: Ben artık bu Türk milletvekillerine oy vermeyeceğim. Ama bu yasayı destekledikleri için değil. Bunlar PvdA önlerine ne koysa onu destekleyecekleri için.

• Turgut Karataş

By Turgut Karataş

Türkiye'de 'HIRSIIIZ VAAAR' diye bagiriyoruz AKP'li hirsizlari gördükçe.

Burada da içimden KUKLA VAAAAR! KUKLALAR VAAAR diye bagirmak geliyor.

Kisi neden politikaya girer? Koltuk sahibi olup yukarıdan söylenenleri yapmak için mi? Bir çesit "SAHiBiNiN SESi" olmak icin mi?

YUUUUUUUUUUUUUUH BUNLARA!!!!!

• Begüm Söğüt

By Begüm Söğüt

Arkadaşlar ayaklarınız yere bassın! Neden birisi devletten yardım ister? Çalışamadığı için. Bazı durumlarda bir kişi çalışamaz çünkü dil bilmediği için iş bulması zordur.

VVD/PvdA diyor ki: Arkadaş benden para yardımı istiyorsan, ben senden de biraz çaba görmek istiyorum. Bu yaşadığın toplumun dilini öğren diyor. Belki bu yüzden iş bulursun, para yardımına gereksinim duymazsın diyor. Kendi ayakların üstüne dikilebilirsin belki diyor.

Bu kötü mü?

Latest comments

No comments

Hollandalı Türkler

Hollandalı Türkler

Hollanda'da yaşayan Türklerin birbirleri ile ortak konuları tartışmaları amacına katkıda bulunmayı umuyoruz.