SORU-YANIT: "Ek Gelir Yardımı" ("inkomensondersteuning"): "Göçmenlere ayrımcılık olacak".

image

Ocak 2015'ten başlayarak yaşlılara MKOB yardımının yerine "Ek Gelir Yardımı" ("inkomensondersteuning") geliyor.

SORU-YANIT:

Bu "Ek Gelir Yardımı" ("inkomensondersteuning") nedir? = AOW yaşındaki yaşlılar geçinebilsinler diye onlara "Ek Gelir Yardımı". Şu anda yapılan "MKOB" yardımının yerine geçecek (MKOB ="mogelijkheid koopkrachttegemoetkoming oudere belastingplichtigen").

Peki değişiklik ne? = Şimdiye dek emeklilere yapılan yardımlarda, Hollanda'da yaşadığınız yıllar gözönüne alınmıyordu. Şimdi ise alınacak.

AOW de ne? = Hollanda'da yaşlılara verilen en temel emekli aylığı. Hollanda'da yaşayan herkes "AOW yaşı"na geldiğinde AOW emekli aylığı alır. Bu "Hollanda'da varolduğun için aldığın emekli aylığı". Kendi çalıştığı yerden aldığı emekli aylığı AOW'nin üzerine eklenir. Ancak alacağınız AOW emekli aylığı "AOW oranı"nıza bağlıdır.

AOW Yaşı da ne? = 2014 Yılında 65 yaşını 2 ay geçenler AOW yaşına ulaşmış olurlar. Ancak bu yaş ileriki yıllarda yükselecek...

AOW Oranı da ne? = 'AOW Yaşı'na gelene dek Hollanda'da 50 yıl yaşayanlar için AOW oranı %100'dür. Bu kişiler "tam AOW" alırlar. 50 Yıldan eksik yıl başına %2 kesilir. Hollanda'nın %90'ı tam AOW alır ama göçmenler sonradan geldikleri için daha az alırlar. 

Peki bunun AOW ile ilişkisi ne? = "Ek Gelir Yardımı" yalnızca AOW yaşına ulaşmışlara verilecek. Ayrıca yüksekliği "Hollanda'da yaşadığın yıllarla orantılı" olacak. Tıpkı AOW gibi...

---------------------------------------------------------------

Peki yardımdaki bu değişiklik beni nasıl etkileyecek? = Bu sorunun yanıtı durumunuza göre değişir:

Şimdi AOW yaşındayım. AOW alıyorum = Sizi hiç etkilemeyecek. Bu değişiklik yalnızca 2015'te AOW yaşına girecekler için.

Hollanda'da en az 50 yıl yaşadım ya da yaşayacağım = İyisiniz. AOW yaşınıza geldiğinizde "Ek Gelir Yardımı"nı tam alacaksınız. AOW'yi de tam alacağınız gibi!

Hollanda'da 50 yıldan daha az kaldım/kalacağım: Alacağınız "Ek Gelir Yardımı" AOW oranınıza bağlı olacak. Nasıl AOW oranınız %100'den düşük olduğu için az AOW emekli aylığı alacaksanız, alacağınız Ek Gelir Yardımı da onun gibi düşük alacak.

Peki Hollanda'da bundan en çok kim etkilenecek? = Hollanda'ya sonradan gelenler (göçmenler) ile AOW yaşından önce Hollanda'dan dışarıya yaşamak ya da çalışmak için gidenler. Hollanda'da yaşayanların %90'ı tam yardım alacaklar. Ancak bu değişiklikten en çok zarar görenler göçmenler olacak. Çünkü AOW Oranı eksik olanların %90'ı doğu kökenli göçmenler...

---------------------------------------------------------------

Peki bu değişiklik kesin mi? = Evet. Hollanda meclisinde (Tweede Kamer) çoğunluk oyuyla 4 Aralık 2014'te onandı.

Peki bunu bana kim yaptı? = PvdA ile VVD.

Neden yaptılar? = Yılda 100 milyon avro para kısıntısı sağlamak için.

Kim karşı çıktı? = SP ile 50Plus. SP'li milletvekili Paul Ulenbelt "Bu değişiklik göçmen yaşlıları çok kötü vuracak. Bu bir ayrımcılık" dedi. Ayrıca 50Plus partisi önderi Krol da "Paraya en çok gerek duyan kişilerin parası kısılacak" dedi.

Ne zaman geçerli olacak? = 1 Ocak 2015.

• Neşe Yurdaer

By Neşe Yurdaer

Ooo kizim sen isi büyütmüssün. Yakinda markalasirsin :-) Yazdiklarini anlayamadim ama. Bilsem gerci bu isleri ben de Almanya'da yapardim :-)

• Kubat Tekin

By Kubat Tekin

shit! nog een uitkering

• Turgut Karataş

By Turgut Karataş

Bence buraya uymadi. Aramizda yasli kac kişi var? Yasli derken 65lik? Bence yok. Kim okuycak bunu?

• Emek Kaklıç

By Emek Kaklıç

Turgut kardeş senin emekli olmuş ya da olacak anan baban yok mu? Sen hiç yaşlanyamacak mısın? Yıllar çabuk geçer der büyüklerimiz unutma!

Sezen kardeş çok güzel olmuş diline sağlık!

• Temel Tüfekçioğlu

By Temel Tüfekçioğlu

vay pust pvda vay....

• Ata Bayraktar

By Ata Bayraktar

Öbek kurucusu olara şunu diyeyim: Hollandalı Türkler öbeği her yaştan kişiye açıktır. Bir tek koşulla her türlü konu yazılabilir. O koşul: Yazılan konu Hollandalı Türkleri ilgilendirecek.

• Hakan

By Hakan

yav birakin AOW yi, emekliligi. Bak yalanci hacilar yapiyorlar islerini!

Kilictaroglu Erdogan'in sarayini anlatiyor...

https://www.youtube.com/watch?v=a4d0yq8M8SY

Latest comments

No comments

Hollandalı Türkler

Hollandalı Türkler

Hollanda'da yaşayan Türklerin birbirleri ile ortak konuları tartışmaları amacına katkıda bulunmayı umuyoruz.